150.00 ₺ ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava!
Gayri̇menkul Değerleme Nedi̇r ?
Buradasınız: Anasayfa / Blog
31 Mart 2021, Çarşamba
Gayrimenkul Değerleme Nedir ?
Gayrimenkul değerleme içerisinde bir dizi işlem basamaklarını bulunduran bir süreçtir.
Gayrimenkul Değerleme Nedir ?

  Gayrimenkul değerleme içerisinde bir dizi işlem basamaklarını bulunduran bir süreçtir.

 Bu bağlamda gayrimenkul derleme sürecinde kişi ya da kurumların değerlemeye ilişkin SPK lisanlı gayrimenkul değerleme firmasına başvuru yapmaları, bu başvuru sonucunda gayrimenkul değerleme firmasının kişi ya da kurumlara gayrimenkul değerleme uzmanı görevlendirmesiyle başlayan bir süreçtir. Gayrimenkul değerleme ile ilgili bu süreden sonra takip eden ve yöneten kişi gayrimenkul değerleme uzmanıdır.

  Gayrimenkul değerleme uzmanı taşınmaz mallara ait resmi nitelikteki belgeleri kurum ve kuruluşların dosyalarına ulaşarak karşılaştırmalarla kontrol eder. Elde ettiği verileri kayıt altına alarak gerekli belgeler de istenmesi durumunda tekrar belgeleri tedarik eder. Bu aşamadan sonra elde ettiği verilerden yola çıkarak gayrimenkul değerleme raporlarını hazırlar. İşte bu şekilde işlem basamaklarını bünyesinde barındıran sürece gayrimenkul değerleme denilmektedir.

 

   Gayrimenkul değerleme tarafsız, yansız, objektif, dürüst ve yetkin bir değerleme demektir. Bu manada bakıldığında ise gayrimenkul değerlemesi yapan uzmanının herhangi bir iradeye bağlı kalmadan bilgilerini kayıt altına alması, aynı zamanda da kişi ya da kurumların çıkarlarını gözeten bir tutum sergilemeden değerleme yapması anlamına gelmektedir.

  Gayrimenkul değerleme içerisinde yöntem stratejilerini barındıran bir sistemdir. Bu yöntemler uluslar arası alanda da geçerli olup, hiçbir yerde değişiklik göstermez. Belirleyeceği yaklaşımı uzmanlıkla uygulayan gayrimenkul değerleme uzmanının bu konuda bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olması gerekmektedir.

  Gayrimenkul değerleme, taşımaz nitelikteki arazi, arsa, apartman, bina, konut, iş yeri fabrika gibi mülklerin değer biçilmesi işlemidir.  Buradaki değer kavramı değişken olmaması için belirli standart ilkelere bağlı kalınarak taşınmaz malların değerlemesi yapılmaktadır.

  Gayrimenkul değerleme işlemi SPK tarafından lisans almış firmalarca gerçekleştirilen bir dizi süreçtiler demektir. Her firma gayrimenkul değerleme kriterine sahip değildir bu nedenle de onay almış SPK lisansı bulunan firmalarca gerçekleştirilen bir işlemdir.

  Gayrimenkul değerleme en az 4 yıllık alanına uygun lisan mezunu olan, gayrimenkul değerlemede en az 3 yıl tecrübesi bulunan kişiler tarafında taşımaz mala ait bilgilerin rapora dökülmesi işlemine de denmektedir.

Özetlenecek olursa gayrimenkul değerleme; objektif, yansız, tarafsız, dürüst ve yetkin bir şekilde gayrimenkul değerleme sürecini başarı ile uygulayan, en az 4 yıllık lisans eğitimi mezunu ve en az 3 yıllık tecrübeye sahip olan ve değerlemeyle ilgili firma tarafından görevlendirilen kişi tarafından yapılır. Ve sonunda yapılan araştırmalardan elde edilen taşınmaza ait verileri kayıt altına alınması ve rapor oluşturulması şeklinde devam eden sürece gayrimenkul değerleme denir. Gayrimenkul değerlemede oluşturulan rapora ait ek bilgileri de rapora ilave ederek son şeklinin verilmesi şeklinde devam eden süreçler bütünüdür.

Taşınmazın fiyat değerlerinin tahmini olarak o gün içindeki değerlerinin ekspertiz tarafından inceleme ve araştırma yapılması sonucunda varılan raporlama işlemidir. Raporlama zamanı değerlemede önemli bir unsurdur.

 

Etiketler
Gayrimenkul değerleme
gayrimenkul
değerleme
spk
taşınmaz değerleme
Gayrimenkul değerleme nedir
Gayrimenkul değerleme uzmanı
Gayrimenkul değerleme yapılır
Gayrimenkul değerleme işleri
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın